MOS UKS "Piątka Wieluń"


          ul. Traugutta 38, 98-300 Wieluń

UKS „Piątka Wieluń” na II Lidze Juniorów w Szczyrku

W dniach 21-30 lipca 2017 r. zawodnicy wieluńskiej piątki grali w drużynowych rozgrywkach

II Ligi Juniorów w ośrodku Orle Gniazdo w Szczyrku. W poprzednim roku zajęli 23 miejsce, które dało utrzymanie w II Lidze i w tym roku także podstawowym zadaniem drużyny była walka o utrzymanie.

W tym roku zagrały 32 drużyny z całej Polski, a utrzymanie w lidze dawało 24 miejsce. Wszystkie zespoły rozstawiono według siły gry i UKS Piątka Wieluń otrzymał numer 24 ze średnim rankingiem 1433.

Grano 11 rund tempem 90 min. na partię oraz 30 sek. dodatkowo na każde posunięcie.

W składzie UKS Piątka Wieluń pod opieką Waldemara Wolniaczyka oraz trenera Lecha Sopura wystąpili

(w kolejności szachownic od pierwszej): Natalia Guzik (16-latka na szachownicy chłopców do lat 18),

Maciej Strzelecki (zawodnik wypożyczony – 14 latek na szachownicy chłopców do lat 18),

Szymon Wojtasik, Paweł Szymoniak, Zuzanna Bakalarczyk i Michalina Matyjasek.

W pierwszej rundzie graliśmy z numerem 8 (Smecz Konin) i po ciekawym meczu (w którym mogliśmy nawet wygrać) przegraliśmy 2.5-3.5 - wygrali Michalina i Szymon oraz remis Maćka. W drugim meczu spotykamy się z równie mocnym zespołem z Pszczyny (nr 13) i przegrywamy po dość słabym meczu  4.5-1.5 po zwycięstwie Michaliny i remisie Zuzi. Trzecia runda to również mecz z wyżej notowaną drużyną

AZS Politechnika Poznań i pierwsze nasze zwycięstwo 4-2 (wygrane Natalki, Maćka, Pawła i Michaliny).

W rundzie czwartej spotykamy się z nr 15 Gambitem Przeworsk, który gra w pięcioosobowym składzie oddając walkower na czwartej szachownicy. Wygrywamy znów 4-2 po zwycięstwach na dwóch pierwszych szachownicach i remisach na trzeciej i piątej. W piątej rundzie spotykamy się z nr 10 - RZKSZ Rzeszów

i przegrywamy 2-4 po wygranych Pawła i Michaliny. Runda szósta to mecz z Akademią Szachową  Gliwice (nr 23 w turnieju – prawie taki sam jak nasz), z którą rozgrywamy najsłabszy mecz w turnieju. Przegrywamy po zwycięstwie Maćka i remisach Pawła i Michaliny 2 – 4, choć mogło być nawet 0-6. Kolejny przeciwnik to po raz pierwszy notowana nieco niżej drużyna Hetmana Pilzno (nr 28). Niestety po zaciętym meczu znów przegrywamy 2.5-3.5 (wygrane na pierwszej i drugiej szachownicy i remis na piątej) i spadamy na 30 miejsce. W tym momencie potrzeba nam trzech zwycięstw z czterech rund do pewnego utrzymania.

Gramy w ósmej rundzie z Orłami Pleszew (nr 31) i mimo ich szybkiego prowadzenia wygrywamy ten mecz bardzo wysoko (5-1) po bardzo dobrej grze Natalii, Maćka, Szymona, Zuzi i Michaliny. Następnym przeciwnikiem jest kolejny zespół z wielkopolski (kiedyś bardzo mocne Na Pięterku Poznań – nr 22). Wygrywamy 3.5-2.5 po zwycięstwach Maćka, Zuzi i Michaliny oraz remisie Pawła. Znów jesteśmy na miejscu gwarantującym utrzymanie. Dziesiąta runda jest bardzo emocjonująca – zwłaszcza pod koniec meczu (gramy z MDK Gdynia – nr 22). Niestety przegrywamy chociaż wydawało się, że możemy osiągnąć remis. W decydującej partii Natalia po świetnej grze w jej trakcie nie znalazła wygrywającego ruchu w końcówce. W ostatniej rundzie los skojarzył nas z mocną drużyną z Krosna (nr 19) i nie wiadomo czy remis gwarantuje utrzymanie, ponieważ zajmujemy w tym momencie 24 miejsce. W trakcie meczu szala zwycięstwa przechyla się raz na jedną, raz na drugą stronę: prowadzimy 1-0 (szybka wygrana Pawła), później przegrywamy 1-2 (przegrane Zuzi i Michaliny) następnie prowadzimy 3-2 (ładne końcówki Natalii i Maćka) i w momencie, kiedy możemy zaproponować remis na trzeciej szachownicy decydujący atak Szymona rozstrzyga mecz na naszą korzyść aż 4-2.

Drużyna zrealizowała swój cel zajmując 19 miejsce w II Lidze Juniorów – utrzymały się 24 zespoły. Podsumowując występ należy stwierdzić, że wszyscy zawodnicy zagrali na swoim optymalnym poziomie walcząc przez cały turniej i starając się grać jak najlepiej dla drużyny - 19 miejsce – 5 wygranych i 6 porażek; 10 pkt. meczowych oraz 33.5 pkt. tzw. małych. Występ należy uznać także za udany, ponieważ ogromna praca włożona w przygotowania do partii, analizę i przede wszystkim grę musi przynieść efekty w najbliższym czasie. Graliśmy w lidze po raz szósty i doświadczenie zebrane w poprzednich latach pozwoliło nam wyjść obronną ręka w końcowej fazie turnieju. Tegoroczna II Liga Juniorów była bardzo wyrównana i- poziom gry młodych zawodników stale się podnosi i trudno wygrać z jakimkolwiek zespołem bardzo wysoko.

Zdobycze punktowe na poszczególnych szachownicach: Natalia Guzik –5.5 pkt. na pierwszej szachownicy – chłopcy do lat 18, Maciej Strzelecki - 8.0 pkt. na drugiej szachownicy – chłopcy do lat 18, Szymon Wojtasik – 3.5 pkt. na trzeciej szachownicy – chłopcy do lat 14, Paweł Szymoniak – 5.0 pkt. na czwartej szachownicy – chłopcy do lat 14, Zuzanna Bakalarczyk – 4.5 pkt. na piątej szachownicy – dziewczęta do lat 18 oraz Michalina Matyjasek 7.0 pkt. na szóstej szachownicy – dziewczęta do lat 14.

Do I Ligi awansowały KTS Kalisz, MAT Myślenice i KSz Miedź Legnica.

Wyjazd był możliwy dzięki wsparciu Gminy Wieluń

 

Więcej informacji o zawodach na stronie II Ligi: http://www.chessarbiter.com/turnieje/2017/tdr_3787/

 

Drużynowe Mistrzostwa Polski - II Liga Juniorów – wyniki końcowe

 

 jp2

Na zdjęciu drużyna UKS Piątka Wieluń podczas najwyżej wygranego meczu z Orłami Pleszew.

Od prawej: Natalia Guzik, Maciej Strzelecki, Szymon Wojtasik, Paweł Szymoniak,

Zuzanna Bakalarczyk i Michalina Matyjasek

jp3

Na zdjęciu drużyna UKS Piątka Wieluń przed ośrodkiem Orle Gniazdo na tle Skrzycznego.

Od lewej: Waldemar Wolniaczyk – kierownik drużyny, Szymon Wojtasik, Paweł Szymoniak,

Maciej Strzelecki, Zuzanna Bakalarczyk, Michalina Matyjasek, Natalia Guzik oraz trener Lech Sopur

Sponsorzy

gmina wielu

          Gmina Wieluń

           Zajęcia:

         

               UKS

    Piątka Wieluń:

 

Waldemar Wolniaczyk:

Grupa początkująca i średnio zaawansowana

- środa      16:15-18:15

- czwartek 16:15-18:15

                SP 5 Wieluń

Zarząd UKS Piątka Wieluń zwraca się z prośbą o wsparcie działań naszego klubu i przekazanie 1% podatku dochodowego na konto: FUNDACJI NA RZECZ ROZWOJU POWIATU WIELUŃSKIEGO

Wystarczy w rozliczeniu wpisać nazwę fundacji oraz numer KRS 0000115352 z dopiskiem (Szachy – Piątka Wieluń)

Zebrane środki finansowe są przeznaczane na szkolenia oraz wyjazdy na turnieje szachowe juniorów naszego klubu.

W imieniu Zarządu – Prezes UKS Piątka Wieluń

Waldemar Wolniaczyk     

Strona wykorzystuje pliki cookie w celu zbierania danych statystycznych i personalizacji ustawień oraz reklam. To find out more about the cookies we use and how to delete them, see our privacy policy.

I accept cookies from this site.

EU Cookie Directive Module Information