MOS UKS "Piątka Wieluń"


          ul. Traugutta 38, 98-300 Wieluń

X Szachowy Turniej Czterech Gmin: Czarnożyły-Biała-Wierzchlas-Mokrsko.

 Tradycyjnie na przełomie marca i kwietnia rozegrany został dziesiąty raz turniej szachowy, którego organizatorami są gminy powiatu wieluńskiego: Czarnożyły, Biała, Mokrsko i Wierzchlas oraz Wieluńskie Towarzystwo Szachowe „MAT” w Wieluniu i Uczniowski Klub Sportowy „Piątka Wieluń”. Formuła turnieju – autorstwa Aleksandra Owczarka - nawiązująca do narciarskiego Turnieju Czterech Skoczni urodziła się w 2002 roku w czasie odnoszonych przez Adama Małysza sukcesów i z powodzeniem jest kontynuowana. Turniej rozegrany został w czterech etapach na przestrzeni dwóch weekendów w dniach 24, 25, 31 marca oraz 1kwietnia. Jak co roku turniejowi towarzyszył konkurs rozwiązywania zadań szachowych, w którym młodzi adepci sportu szachowego mogli zmierzyć się z 24 zadaniami o różnej tematyce i skali trudności. Nieodłącznym atrybutem turnieju jest jego tematyczność. W tym roku na poszczególnych etapach grane były od zadanych pozycji początkowych następujące debiuty: partia hiszpańska, gambit królewski, gambit hetmański oraz obrona sycylijska. Rywalizacja toczyła się na przestrzeni 15 rund w dwóch grupach turniejowych: A (ranking 1400 i więcej) oraz B (ranking 1000-1200) – w każdej z grup wyodrębniono grupę nagrodową dziewcząt i chłopców. W tym roku grało ponad 50 uczestników, co wskazuje na odradzanie się turnieju, w którym od roku 2009 gra coraz więcej młodych szachistów z ziemi wieluńskiej.

Absolutnym zwycięzcą turnieju został po raz trzeci z kolei Hubert Makielak z Wierzchlasu.

Oto wyniki końcowe w turnieju szachowym i konkursie rozwiązywania zadań szachowych:

Turniej szachowy

Grupa A chłopców:

1. Makielak Hubert (Wierzchlas) 14,0 p.
2. Wolniaczyk Bartosz (Piątka Wieluń) 14,0 p.
3. Żuchowski Franciszek (SDK Wieluń) 11,0 p.
4. Miś Adrian (Piątka Wieluń) 9,5 p.
5. Jarosławski Bartosz (Park Starzenice) 9,5 p.
6. Bakalarczyk Jakub (Piątka Wieluń) 9,0 p.

 

Grupa A dziewcząt:

1. Guzik Natalia (GOKiS Skomlin) 11,0 p
2. Mikołajczyk Marta (Piątka Wieluń) 8,5 p.
3. Bakalarczyk Zuzanna (Piątka Wieluń) 6,5 p.
4. Kędzia Natalia (Piątka Wieluń) 6,0 p.
5. Siorek Beata (Piątka Wieluń) 5,5 p.
6. Jajczak Katarzyna (Piątka Wieluń) 5,0 p.

 

Grupa B chłopców:

1. Wójciak Mateusz (Biała) 12,5 p.
2. Pilarski Patryk (GOKiS Skomlin) 11,0 p.
3. Świątek Kamil (GOKiS Skomlin) 10,5 p.
4. Wiktorek Tomasz (Krzyworzeka) 10,0 p.
5. Strózik Daniel (Krzyworzeka) 9,0 p.
6. Sobczak Bartosz (SP Wierzchlas) 8,0 p.

 

Grupa B dziewcząt:

1. Jacaszek Oliwia (SP Wierzchlas) 12,5 p.
2. Ryng Aleksandra (Piątka Wieluń) 11,0 p.
3. Kawula Aleksandra (Piątka Wieluń) 10,5 p.
4. Morka Izabela (SP Wierzchlas) 7,0 p.
5. Kędzierska Kinga (GOK Czarnożyły) 7,0 p.
6. Sakowska Julia (SP Wierzchlas) 7,0 p.


Konkurs rozwiązywania zadań:

Grupa A chłopców:

1. Wolniaczyk Bartosz (Piątka Wieluń) 51,0 p.
2. Żuchowski Franciszek (SDK Wieluń) 45,0 p.
3. Makielak Hubert (Wierzchlas) 44,0 p.
4. Jarosławski Bartosz (Park Starzenice) 41,0 p.
5. Miś Adrian (Piątka Wieluń) 36,0 p.
6. Wieczorek Michał (Piątka Wieluń) 35,5 p.

 

Grupa A dziewcząt:

1. Guzik Natalia (GOKiS Skomlin) 50,0 p.
2. Siorek Beata (Piątka Wieluń) 42,0 p.
3. Mikołajczyk Marta (Piątka Wieluń) 29,5 p.
4. Bakalarczyk Zuzanna(Piątka Wieluń) 18,0 p.
5. Kędzia Natalia (Piątka Wieluń) 17,5 p.
6. Jajczak Katarzyna (Piątka Wieluń) 13,0 p.

 

Grupa B chłopców:

1. Sobczak Bartosz (SP Wierzchlas) 48 p.
2. Wójciak Mateusz (Biała) 38 p.
3. Wiktorek Tomasz (Krzyworzeka) 33 p.
4. Świątek Kamil (GOKiS Skomlin) 30 p.
5. Olejnik Maksymilian(GOKiS Skomlin) 26 p.
6. Łaniewski Wiktor (Piątka Wieluń) 22 p.

 

Grupa B dziewcząt:

1. Jacaszek Oliwia (SP Wierzchlas) 41,0 p.
2. Kawula Aleksandra (Piątka Wieluń) 37,0 p.
3. Morka Izabela (SP Wierzchlas) 26,0 p.
4. Ryng Aleksandra (Piątka Wieluń) 21,5 p.
5. Kędzierska Kinga (GOK Czarnożyły) 19,0 p.
6. Wolniak Zuzanna (SP Wierzchlas ) 9,0 p.

 

 

Na uwagę zasługuje występ Natalii Guzik, która bezkonkurencyjnie wygrała grupę A i przede wszystkim pokazała wszystkim, że praca nad zadaniami szachowymi daje duże możliwości w grze (zwłaszcza kombinacyjnej) i wydatnie podnosi jakość gry. Cieszy także bardzo dobra postawa naszej najmłodszej „młodzieży szachowej” – Dawida Makielaka, Natalki Kędzia i Kasi Jajczak (grupa A) -wszyscy rocznik 2002 oraz jeszcze młodszych Kamila Świątka (rocznik 2003) – 10,5p w turnieju , Mikołaja Jacaszka (rocznik 2004 – 6,5p. ), a także dwóch najmłodszych (rocznik 2005) Wiktora Łaniewskiego i Adama Słoniny, którzy uzyskali po 7 p. Wiktor z Adamem będą reprezentować środowisko szachów wieluńskich podczas Mistrzostw Polski Przedszkolaków pod koniec kwietnia.

Turniej oraz konkurs zadań sędziowali A. Siorek, A. Górny oraz W. Wolniaczyk będący zarazem koordynatorem organizacji całego turniejowego przedsięwzięcia. Zadania w konkursie zadaniowym ułożył Aleksander Owczarek. Nagrody i wyróżnienia dla najlepszych oraz nagrody pocieszenia dla wszystkich uczestników wręczali wójtowie gmin – organizatorów. Podczas zakończenia turnieju organizatorzy (Aleksander Owczarek i Waldemar Wolniaczyk) wręczyli wójtom gmin-organizatorów pamiątkowe statuetki z podziękowaniem za współorganizowanie już dziesiątego turnieju.

Nagrody dla najlepszych zawodników poszczególnych gmin – organizatorów odebrali:

Nagrodę Wójta Gminy Wierzchlas Krzysztofa Bednarka – Hubert Makielak,

Nagrodę Wójta Gminy Mokrsko Tomasza Kąckiego – Tomasz Wiktorek,

Nagrodę Wójta Gminy Czarnożyły Tomasza Luboińskiego – Kinga Kędzierska,

Nagrodę Wójta Gminy Biała Sławomira Świgonia – Mateusz Wójciak.

Duży wkład pracy przy organizacji turnieju wnieśli także Iza Łaniewska, Joanna Stasiak, Zbigniew Guzik oraz Paweł Makielak.

Sponsorzy

gmina wielu

          Gmina Wieluń

           Zajęcia:

         

               UKS

    Piątka Wieluń:

 

Waldemar Wolniaczyk:

Grupa początkująca i średnio zaawansowana

- środa      16:15-18:15

- czwartek 16:15-18:15

                SP 5 Wieluń

Zarząd UKS Piątka Wieluń zwraca się z prośbą o wsparcie działań naszego klubu i przekazanie 1% podatku dochodowego na konto: FUNDACJI NA RZECZ ROZWOJU POWIATU WIELUŃSKIEGO

Wystarczy w rozliczeniu wpisać nazwę fundacji oraz numer KRS 0000115352 z dopiskiem (Szachy – Piątka Wieluń)

Zebrane środki finansowe są przeznaczane na szkolenia oraz wyjazdy na turnieje szachowe juniorów naszego klubu.

W imieniu Zarządu – Prezes UKS Piątka Wieluń

Waldemar Wolniaczyk     

Strona wykorzystuje pliki cookie w celu zbierania danych statystycznych i personalizacji ustawień oraz reklam. To find out more about the cookies we use and how to delete them, see our privacy policy.

I accept cookies from this site.

EU Cookie Directive Module Information