MOS UKS "Piątka Wieluń"

ul. Traugutta 38, 98-300 Wieluń

17-18 listopada 2012 – Ponad siedemdziesięciu szachistów startowało w XI Turnieju Szachowym z okazji Narodowego Święta Niepodległości w Skomlinie

Tradycyjnie już w połowie listopada szachiści spotkali się w Skomlinie na rozgrywanym już po raz jedenasty turnieju z okazji Święta Niepodległości o puchar Wójta Gminy Skomlin Grzegorza Marasa. Podobnie jak poprzednie edycje turniej rozegrano w trzech grupach turniejowych: A - zawodnicy z rankingiem ELO oraz 1800 i więcej (dopuszczono w tej grupie kilku zdolnych juniorów o rankingu 1600), B- zawodnicy z rankingiem 1400-1600 oraz C-zawodnicy z rankingiem do 1250. Grupy A i B grały osiem rund po czterdzieści minut na zawodnika, a grupa C dziewięć rund po 30 minut na zawodnika.

W turniejowe szranki stanęło ponad 70 szachistek i szachistów głównie z powiatu wieluńskiego oraz zawodnicy z Pabianic, Łodzi, Kluczborka, Opatowa. Zawody sędziowali: Waldemar Wolniaczyk, jako sędzia główny oraz Zbigniew Guzik, jako sędzia rundowy. Głównym organizatorem i fundatorem nagród był jak zawsze życzliwy szachom Wójt Gminy Skomlin Pan Grzegorz Maras. Wsparcia organizacyjnego udzielił dyrektor skomlińskiego zespołu szkół Pan Jarosław Preś, szefowa skomlińskiego GOKiS-u Pani Anna Nowak, działacze WTSz MAT Wieluń oraz inicjatorzy pierwszych turniejów Pani Renata Kiczka oraz Pan Aleksander Owczarek.

Turniej rozgrywany był w ciepłej, rodzinnej atmosferze, choć walka na szachownicach była niezwykle zacięta. Uczestnicy imprezy chwalili sprawną organizację turnieju i świetną kuchnię serwującą doskonałe posiłki. Obiecali powrócić do Skomlina za rok.

W głównym turnieju zwycięzcą został faworyt (rozstawiony z nr 1) Rafał Kowalczyk (LKS Park Starzenice) - 7,0 pkt., który wyprzedził swojego brata Mariusza Kowalczyka 6,5pkt. Na trzecim miejscu uplasował się Andrzej Szybka (PAT Ligota Dolna) - 6,0pkt., czwartym Mateusz Kowalczyk i piątym Piotr Hałubiec (Wieluń) 5,5pkt. W kategorii kobiet zwyciężyła mieszkanka Skomlina Natalia Guzik 4,0pkt. wyprzedzając koleżankę z Piątki Wieluń – Darię Wolniaczyk - 4,0pkt. oraz Agnieszkę Kowalczyk („Park” Starzenice) 4,0 pkt.

W grupie B zwyciężył Maksym Miazek (ŁKS Szach-Centrum Łódź) 6,5 pkt., przed Kamilem Świątkiem (GOKiS Skomlin) 5,0pkt. oraz Arturem Mikołajczykiem (UKS Piątka Wieluń) 5,0pkt., a w kategorii dziewcząt Zuzanna Bakalarczyk - 5,5pkt., przed Żanetą Szczuką i Martą Mikołajczyk obie po 5,0pkt. – wszystkie reprezentujące UKS Piątka Wieluń.

W grupie C zwyciężyła dziewczyna Oliwia Jacaszek (SP Wierzchlas) – 8 pkt. wyprzedzając w kategorii dziewcząt Aleksandrę Ryng (UKS Piątka Wieluń) - 6 pkt. oraz Kingę Kędzierską (GOK Czarnożyły) – 5,5 pkt. W kategorii chłopców wygrał Patryk Pilarski (GOK Skomlin) 7,5pkt., przed Janem Dudą (PTC Pabianice) 6,0pkt. oraz Maksymilianem Olejnikiem (GOKiS Skomlin) 5,5pkt.

Ponadto osiem osób podczas turnieju wypełniły normy na V i osiem osób na IV kategorię szachową.

SP 5 Wieluń

Zarząd UKS Piątka Wieluń zwraca się z prośbą o wsparcie działań naszego klubu i przekazanie 1% podatku dochodowego na konto: FUNDACJI NA RZECZ ROZWOJU POWIATU WIELUŃSKIEGO

Wystarczy w rozliczeniu wpisać nazwę fundacji oraz numer KRS 0000115352 z dopiskiem (Szachy – Piątka Wieluń)

Zebrane środki finansowe są przeznaczane na szkolenia oraz wyjazdy na turnieje szachowe juniorów naszego klubu.