MOS UKS "Piątka Wieluń"


          ul. Traugutta 38, 98-300 Wieluń

Czwarte miejsce Natalii Guzik podczas Mistrzostw Polski w Szachach do lat 12.

W dniach 10-17 kwietnia 2013 w Wałbrzychu (Zamek Książ) odbywała się II Ogólnopolska Olimpiada Młodzieży w Sportach Umysłowych. Do walki o zaszczyty stanęli najlepsi młodzi brydżyści, szachiści oraz miłośnicy gry w warcaby. Województwo łódzkie reprezentowane było przez czternastu szachistów, w tym trójka z naszego klubu UKS "Piątka Wieluń": Zuzanna Bakalarczyk , Natalia Guzik oraz Katarzyna Jajczak. Przebieg zawodów transmitowany był przez Internet, a jego wyniki można śledzić na stronie www.chessarbiter.com/turnieje/2013/ti_1215/.

Dziewczęta nie były z pewnością faworytkami, a ich numery startowe (Natalia Guzik -14, Zuzia Bakalarczyk – 36, Kasia Jajczak – 39) świadczyły o tym, że czeka je ciężka walka o to by znaleźć się w czterdziestce (Zuzia i Kasia) oraz w dziesiątce – Natalka, ponieważ takie założenia przedstartowe przyjęto za dobry występ. Jedynie Zuzi nie udało się to i z dorobkiem 3 pkt z dziewięciu partii zajęła ostatecznie 42 miejsce. Należy jednak wspomnieć, że był to jej debiut w Mistrzostwach Polski i widać było tremę w grze. Kasia Jajczak , grająca w Mistrzostwach po raz drugi lepiej poradziła sobie z presją i zdobywając 3,5 pkt zajęła 37 miejsce. Natomiast Natalka Guzik zaliczyła rewelacyjny występ, zdobywając 6,5 pkt i zajmując czwarte miejsce. Można było nawet powalczyć o medal, ale niestety słaby początek turnieju (1 pkt z 3 partii) spowodował, że walka o medale była już praktycznie wykluczona. Jest to pewien problem Natalii, która w każdy turniej wchodzi słabo i musi oswoić się z otoczeniem oraz nabrać pewności siebie, żeby móc pokazać swoje umiejętności. Od połowy turnieju zaczęła grać bardzo dobrze zaliczając najlepsze partie z Alicją Cebulą (runda 6) rozstawioną z numerem trzecim – remis, mimo lekkiej przewagi Natalki. W rundzie siódmej zwycięstwo w 18 ruchów z Marią Koruch. W rundzie ósmej piękna gra z brązową medalistką sprzed roku Agatą Dwilewicz i efektowna wygrana. Wygrana ta dała awans z 14 na szóste miejsce i możliwość gry na pierwszej szachownicy z liderką - Joanną Kaczmarską. Niestety Natalia nie mogła już zdobyć medalu, nawet w przypadku zwycięstwa. W trakcie partii już w trzynastym ruchu Nataliia musiała oddać figurę za piona i była w bardzo trudnej sytuacji. Zaatakowała przeciwniczkę i serią bardzo precyzyjnych i ostrych posunięć zaczęła odrabiać straty doprowadzając do wyrównania w trzydziestym posunięciu. W tym momencie Kaczmarska remisując zdobywała Mistrzostwo Polski, ponieważ bezpośrednie rywalki w walce o medale zremisowały swoje partie. Kilka ruchów później Natalka zdobyła wygrywającą przewagę i jej przeciwniczka musiała poddać partię, co zepchnęło ją z pierwszego na trzecie miejsce w turnieju. Oprócz czwartego miejsca Natalia wywalczyła także pierwszą kategorię szachową oraz zdobyła ponad 60 pkt w rankingu międzynarodowym, co przesunie ją o 4 pozycje wyżej w rozstawieniu do następnych zawodów. Zajęcie czwartego miejsca dało możliwość startu w Mistrzostwach Europy w Szachach Klasycznych w Czarnogórze, które odbędą się we wrześniu. Niestety Polski Związek Szachowy finansuje pobyt tylko jednego zawodnika – wicemistrza Polski, a koszt pobytu (ok. 2500 – 3000 tys zł.), przejazdów (ok. 1000 zł.) i pobytu trenera (ok. 1000 zł.) przekracza możliwości finansowe klubu UKS Piątka Wieluń. Dodatkową trudność sprawia fakt, że Natalia Guzik jest mieszkanką Skomlina, a klub UKS Piątka Wieluń dostaje dotację na dzieci i młodzież z Gminy Wieluń, dlatego poszukujemy wsparcia finansowego dotyczącego wyjazdu na te zawody.

Na zdjęciu: najlepsze zawodniczki Olimpiady Sportów Umysłowych do lat 12; od lewej Natalia Guzik (UKS Piątka Wieluń) – IV miejsce, Alicja Śliwicka (UKS OPP Toruń) – II miejsce; Honorata Kucharska (UKS przy SP 8 Chrzanów) – I miejsce, Joanna Kaczmarska (UKS MDK Otwock) – III miejsce, Julia Trusz (UKS Rodło Opole) – V miejsce, Zuzanna Szeląg (LKS Chrobry Gniezno) – VI miejsce, Aleksandra Trembowiecka – Wysota (AKSz Hetman – Politechnika Koszalin) - VII miejsce.

OOM2013

Sponsorzy

gmina wielu

          Gmina Wieluń

           Zajęcia:

         

               UKS

    Piątka Wieluń:

 

Waldemar Wolniaczyk:

Grupa początkująca i średnio zaawansowana

- środa      16:15-18:15

- czwartek 16:15-18:15

                SP 5 Wieluń

Zarząd UKS Piątka Wieluń zwraca się z prośbą o wsparcie działań naszego klubu i przekazanie 1% podatku dochodowego na konto: FUNDACJI NA RZECZ ROZWOJU POWIATU WIELUŃSKIEGO

Wystarczy w rozliczeniu wpisać nazwę fundacji oraz numer KRS 0000115352 z dopiskiem (Szachy – Piątka Wieluń)

Zebrane środki finansowe są przeznaczane na szkolenia oraz wyjazdy na turnieje szachowe juniorów naszego klubu.

W imieniu Zarządu – Prezes UKS Piątka Wieluń

Waldemar Wolniaczyk     

Strona wykorzystuje pliki cookie w celu zbierania danych statystycznych i personalizacji ustawień oraz reklam. To find out more about the cookies we use and how to delete them, see our privacy policy.

I accept cookies from this site.

EU Cookie Directive Module Information