MOS UKS "Piątka Wieluń"


          ul. Traugutta 38, 98-300 Wieluń

Ogólnopolskie Drużynowe Mistrzostwa Szkół podstawowych w Szachach w Solinie.

W dniach 12-15 maja 2013 w Solinie (woj. podkarpackie) rozegrano finał Ogólnopolskich Drużynowych Mistrzostw Szkół Podstawowych w Szachach. Jedynym reprezentantem powiatu wieluńskiego na tej imprezie była drużyna ze Szkoły Podstawowej nr 5 w Wieluniu grająca w składzie: Jan Jasiński (I szachown.), Michał Wieczorek (II szachown), Jakub Bakalarczyk (III szachown. ), Zuzanna Bakalarczyk (IV szachown.) oraz Katarzyna Jajczak (rezerwowa). Opiekunem i zarazem kapitan zespołu był Waldemar Wolniaczyk. Był to debiut trójki zawodników na tak wysokim szczeblu w zawodach szkolnych. Michał i Kuba wywalczyli w 2011 roku w Karpaczu 13 miejsce. Ich poprzednicy zdobywali dwukrotnie miejsca w pierwszej dziesiątce Mistrzostw, ale było to kilka lat wcześniej. Jednak już przed wyjazdem wiadomo było, że powtórzenie wyniku sprzed lat będzie niezwykle trudnym zadaniem. Na liście zgłoszonych do turnieju zawodników roiło się od nazwisk z czołówki krajowej juniorskich szachów. Średni ranking całego turnieju wynosił 1602, a zespół z piątki ze średnim rankingiem 1700 został rozstawiony na 9 miejscu w stawce 25 zespołów. Nasi zawodnicy wyjeżdżali więc na mistrzostwa zakładając, że sukcesem będzie miejsce w pierwszej dziesiątce zawodów. Początek zawodów to wygrana z dość niewygodnym zespołem z Kętrzyna 2,5-1,5 (zwyciężają dziewczęta i remis Kuby). W drugiej i trzeciej rundzie remisy z wyżej notowanymi przeciwnikami z Tczewa (nr 4) oraz Otwocka (nr 6) – z Tczewem wygrał Kuba i Janek, który ograł dużo wyżej notowanego przeciwnika, natomiast z Otwockiem wygrywa Michał i Kuba – w zespole tym grała m. in. Joanna Kaczmarska (brązowa medalistka Mistrzostw Polski). W czwartej rundzie spotykamy się ze znanym nam od lat Zbąszyniem. Po bardzo emocjonującym meczu wygrywamy 2,5-1,5 (szybkie 1-1 po wygranej Kuby i przegranej Michała, na pierwszej szachownicy Janek zaproponował remis i został on przyjęty. A więc wszystko zależało od partii Zuzi, która po bardzo ciekawej końcówce wygrywa dając mata 10 sek. przed końcem czasu). Pierwszy dzień zawodów znakomity – 6 miejsce, ale wiadomo, że w drugim wpadniemy na coraz mocniejsze drużyny. W następnym meczu przegrywamy 1-3 ze Skierniewicami (późniejszym złotym medalistą, a zeszłorocznym srebrnym). Zespoły znają się bardzo dobrze, gdyż rywalizują od kilku lat na zawodach wojewódzkich i nie tylko. Skierniewice mają w składzie m.in. tegorocznego brązowego medalistę Mistrzostw Polski do lat 12 - Radka Psyka. Mecz układał się remisowo, ale niestety Kuba w niedoczasie przegrał mimo przewagi piona. W następnym meczu dość łatwo wygrywamy 3-1 z rozstawionym z nr 2 SP nr 15 z Opola. I trafiamy na kolejnych medalistów przegrywając niestety zasłużenie z Rybnikiem 1-3 i SP nr 1 Opole 0,5-3,5 (powinno być 1,5-2,5, ale Jankowi spadł czas w kompletnie wygranej). Kończymy więc drugi dzień zmagań na trzynastym miejscu, ale mamy za sobą większość zespołów z czołówki. W dziewiątej rundzie spotykamy się z Gorzowem, który do tej pory grał dużo poniżej oczekiwań. Po wyrównanej i dramatycznej grze remisujemy bardzo szczęśliwie za sprawą bardzo poważnego błędu (podstawka hetmana) przeciwnika Janka na pierwszej szachownicy. Według trenera Gorzowa był to najlepszy mecz jego podopiecznych. W kolejnym meczu trafiamy na młodą, ale dość mocną drużynę z Gliwic i notujemy kolejny remis za sprawą wygranych Michała i Zuzi (daje nam to niestety tylko 17 miejsce). Tak więc musimy wygrać, żeby wejść do pierwszej piętnastki – trafiamy na niżej notowany zespół z Brzegu. Wygrana 3-1 (remisy Zuzi i Janka oraz wygrane Michała i Kuby) daje nam upragniony awans do pierwszej dziesiątki. Końcowy wynik drużyny to 9 miejsce – 12 pkt. meczowych (4 wygrane, 4 remisy i 3 porażki) oraz 21,5 pkt. małe (za partie). Przegraliśmy tylko z medalistami grając przez długi okres czasu w czołówce, dzięki czemu nie mogliśmy wygrywać wysoko zbierając małe punkty. Według wielu trenerów (m. in. Bogdana Bodera ze Skierniewic) zasłużyliśmy grą na czwarte – szóste miejsce. Dorobek poszczególnych zawodników: Jan Jasiński – 4 pkt., Michał Wieczorek – 6,5 pkt., Jakub Bakalarczyk – 5,5 pkt., Zuzanna Bakalarczyk -4,5 pkt., Katarzyna Jajczak – 1 pkt.
Osiągnięty wynik pokazuje jak blisko ma wieluńska ,,Piątka" do ścisłej krajowej czołówki.

Wyniki można prześledzić na stronie www.chessarbiter.com/turnieje/2013/tdr_876/

20130512 175059

Drużyna  SP 5 Wieluń w dniu przyjazdu na zaporze w Solinie. Od lewej: Kasia Jajczak, Zuzia Bakalarczyk, Michał Wieczorek, Kuba Bakalarczyk i Janek Jasiński.

20130514 093334

Drużyna SP 5 Wieluń podczas meczu ze złotym medalistą SP nr 5 w Skierniewicach. Od prawej: Jan Jasiński, Michał Wieczorek, Jakub Bakalarczyk i Zuzanna Bakalarczyk.

20130515 145522

Drużyna S.P. 5 Wieluń z dyplomem za zajęcie 9 miejsca w Polsce. Od lewej: opiekun Waldemar Wolniaczyk , Kasia Jajczak, Zuzia Bakalarczyk, Michał Wieczorek , Kuba Bakalarczyk oraz JanekJasiński.

20130515 155053

Pożegnanie z zawodami na tle zapory w Solinie.


Sponsorzy

gmina wielu

          Gmina Wieluń

           Zajęcia:

         

               UKS

    Piątka Wieluń:

 

Waldemar Wolniaczyk:

Grupa początkująca i średnio zaawansowana

- środa      16:15-18:15

- czwartek 16:15-18:15

                SP 5 Wieluń

Zarząd UKS Piątka Wieluń zwraca się z prośbą o wsparcie działań naszego klubu i przekazanie 1% podatku dochodowego na konto: FUNDACJI NA RZECZ ROZWOJU POWIATU WIELUŃSKIEGO

Wystarczy w rozliczeniu wpisać nazwę fundacji oraz numer KRS 0000115352 z dopiskiem (Szachy – Piątka Wieluń)

Zebrane środki finansowe są przeznaczane na szkolenia oraz wyjazdy na turnieje szachowe juniorów naszego klubu.

W imieniu Zarządu – Prezes UKS Piątka Wieluń

Waldemar Wolniaczyk     

Strona wykorzystuje pliki cookie w celu zbierania danych statystycznych i personalizacji ustawień oraz reklam. To find out more about the cookies we use and how to delete them, see our privacy policy.

I accept cookies from this site.

EU Cookie Directive Module Information