MOS UKS "Piątka Wieluń"


          ul. Traugutta 38, 98-300 Wieluń

Udany występ zawodników UKS „Piątka Wieluń” w Mistrzostwach Polski w Szachach Szybkich i Błyskawicznych w Olsztynie.

W dniach 31.07-4.08.2013r. odbywały się w Olsztynie Mistrzostwa Polski Juniorów w Szachach Szybkich oraz Błyskawicznych. W tym roku w Mistrzostwach grało ponad 720 dzieci z klubów całej Polski. Wieluńska ekipa UKS Piątka liczyła w tym roku dziesięciu zawodników: Bartek Wolniaczyk w grupie chłopców do lat 16; Jakub Bakalarczyk w grupie chłopców do lat 14; Natalia Guzik, Zuzia Bakalarczyk i Natalia Kędzia w grupie dziewcząt do lat 12; Jan Jasiński w grupie chłopców do lat 12; Michalina Matyjasek w grupie dziewcząt do lat 10; Kamil Świątek w grupie chłopców do lat 10 oraz Szymon Wojtasik i Adam Słonina w grupie chłopców do lat 8. Opiekunami podczas zawodów byli Marcin Wojtasik i Waldemar Wolniaczyk.            

Występ naszych zawodników w turnieju szachów szybkich (15 min. + 10 sek. za ruch) uznać należy jako odpowiedni do ich aktualnych możliwości, a Natalki Guzik, Zuzi i Kuby Bakalarczyków wręcz bardzo dobry. W grupie do lat 12 Natalia Guzik zdobywając 7 pkt. (z 11 partii) zajęła ósme miejsce, Zuzia Bakalarczyk zdobywając 6,0 pkt. zajęła 26 miejsce ;natomiast Kuba Bakalarczyk w grupie do lat 14 zdobył 5,5 pkt. zajmując 39 miejsce. Bardzo dobrze zaprezentowali się najmłodsi: Adam Słonina 40 miejsce z dorobkiem 5 pkt. oraz Szymon Wojtasik (gra w szachy od ferii zimowych) 58 miejsce - 4 pkt., dla którego nagrodą za dobrą grę jest IV kat. szachowa. Dodać należy przyzwoity występ dziewcząt: Michalina Matyjasek 49 miejsce – 4,0 pkt. oraz Natalia Kędzia 53 miejsce – 3,5 pkt. Chłopcy zajęli nieco niższe miejsca (przede wszystkim ze względu na dużą liczbę grających w ich grupach), ale ich dorobek punktowy z pewnością był zadowalający: Bartek Wolniaczyk 74 miejsce – 3,5 pkt. , Kamil Świątek – 66 miejsce – 5,0 pkt., Janek Jasiński 72 miejsce – 4,0 pkt.

Po trzech dniach występów w szachach szybkich przyszedł czas na szachy błyskawiczne – grano jedenaście rund (mecz i rewanż) tempem 3 min. na zawodnika + 2 sek. za ruch w grupie do lat 12, 14, 16 i 18 oraz tempem 6 min. na zawodnika + 4 sek. za ruch w grupach młodszych (bez rewanżu). Znów najlepiej spisała się Natalia Guzik (13,5 pkt. – 10 miejsce) będąc od pierwszej do dziesiątej rundy na medalowym miejscu. W trakcie zawodów Natalia grała z całą czołówką pokonując lub remisując z najwyżej rozstawionymi zawodniczkami: w czwartej rundzie z późniejszą mistrzynią (Joanną Kaczmarską) remis 1-1 mimo, że mogło być nawet 2-0 dla Natalki; w piątej wygrana z M. Gowin z Polonii Warszawa 2-0, w szóstej remis z J. Święch (mistrzynią z szachów szybkich) – a mogło być 1,5-0,5, ale o tym, że Natalia mogła dać mata zorientowała się chwilę po zakończeniu pojedynku. W siódmej i ósmej rundzie remisy z numerami 3 i 4 w turnieju Zofią Frej i Alicją Cebulą, w dziewiątej wygrana z Zuzią Szeląg, w dziesiątej remis z Marią Karłyk (brązową medalistką), choć też mogło być 2-0. Ostatecznie w ostatniej rundzie przegrana z Zuzanną Kalinowską, która nie należała do grona faworytek, ale zdobyła tym samym srebrny medal. W pierwszej partii tego pojedynku Natalia miała momentami lepszą pozycję, ale ze względu na niedoczas nie potrafiła jej zrealizować. Pozostali zawodnicy spisali się dobrze. Wyniki w kolejności zajętych miejsc: Adam Słonina – 21 (6,0/11pkt.), Kuba Bakalarczyk – 30 (11,5/22pkt.); Zuzia Bakalarczyk – 32 (11,0/22pkt.); Szymon Wojtasik – 48 (4,0/11pkt.); Natalia Kędzia -50 (9,0/22pkt.); Michalina Matyjasek – 52 (3,0/11pkt.); Bartek Wolniaczyk – 65 (9,0/22pkt.); Jan Jasiński – 66 (8,5/22pkt.); Kamil Świątek – 68 (4,5/11pkt.). Należy pamiętać, że w niektórych grupach turniejowych grało około 100 zawodników (wśród chłopców) oraz prawie 60 zawodniczek. W sumie występ zawodników UKS Piątka Wieluń bardzo udany, zwłaszcza Natalii Guzik oraz najmłodszych chłopców, którzy bardzo dzielnie walczyli i dobrze rozliczali czas.

Olsztyn2013-3

Hala urania w Olsztynie podczas Mistrzostw Polski Juniorów w Szachach Szybkich.

Olsztyn2013-4

Zawodnicy UKS Piątka Wieluń z opiekunami przed halą. Od lewej: Marcin Wojtasik – opiekun, Kuba Bakalarczyk, Natalia Kędzia, Zuzia Bakalarczyk, Natalia Guzik, Adam Słonina, Michalina Matyjasek, Szymon Wojtasik, Janek Jasiński, Kamil Świątek, Bartek Wolniaczyk, Waldemar Wolniaczyk (opiekun).

Olsztyn2013-1

Dekoracja zawodniczek w szachach szybkich – ósma Natalia Guzik.

Olsztyn2013-2

Ekipa wieluńskiej piątki przed DS. Bratniak, w którym nocowaliśmy. Od lewej: Szymon Wojtasik, Kamil Świątek, Janek Jasiński, Kuba Bakalarczyk, Adam Słonina, Natalia Guzik, Zuzia Bakalarczyk, Natalia Kędzia, Michalina Matyjasek, Bartek Wolniaczyk, Waldemar Wolniaczyk (opiekun).

Sponsorzy

gmina wielu

          Gmina Wieluń

           Zajęcia:

         

               UKS

    Piątka Wieluń:

 

Waldemar Wolniaczyk:

Grupa początkująca i średnio zaawansowana

- środa      16:15-18:15

- czwartek 16:15-18:15

                SP 5 Wieluń

Zarząd UKS Piątka Wieluń zwraca się z prośbą o wsparcie działań naszego klubu i przekazanie 1% podatku dochodowego na konto: FUNDACJI NA RZECZ ROZWOJU POWIATU WIELUŃSKIEGO

Wystarczy w rozliczeniu wpisać nazwę fundacji oraz numer KRS 0000115352 z dopiskiem (Szachy – Piątka Wieluń)

Zebrane środki finansowe są przeznaczane na szkolenia oraz wyjazdy na turnieje szachowe juniorów naszego klubu.

W imieniu Zarządu – Prezes UKS Piątka Wieluń

Waldemar Wolniaczyk     

Strona wykorzystuje pliki cookie w celu zbierania danych statystycznych i personalizacji ustawień oraz reklam. To find out more about the cookies we use and how to delete them, see our privacy policy.

I accept cookies from this site.

EU Cookie Directive Module Information